Kira Kontratı Örneği

Kira kontratı nasıl hazırlanır ?

Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan ve ilgili taşınmazın kullanım süresini ve hangi amaçla kullanıldığını gösteren belgeye, kşra kontratı deniyor. Kira kontratında kiraya verilen mülkle ilgili gerekli bilgilere ve maddelere yer veriliyor.

Kira kontratı, yalnızca ev sahibi ve kiracı arasında imzalandığı gibi bir şahit huzurunda da imzalanabiliyor. Kira kontratının resmi değer kazanabilmesi için kira kontratında tarih ve tarafların imzaları gerekiyor. Gelecekte yaşanabilecek herhangi bir sorunun önüne geçebilmek adına kira kontratı, noter huzurunda da imzalanabiliyor.

Kira kontratında hangi maddeler yer almalı?

Kira kontratında, kiralanan mülkün adresi, ev sahibi ve kiracının iletişim bilgileri mutlaka yer alması gerekiyor. Kira kontratının iletişim bilgileri bölümünde; mülkün bulunduğu mahalle, cadde, sokak ve daire numarası açıkça belirtilmiş olması gerekiyor. Bunlara ek olarak :

Kira kontratında; mülkü kiralayanın adı soyadı, T.C kimlik numarası, adresi,

Kira kontratında; kiracının adı soyadı, T.C kimlik numarası, adresi,

Kira kontratında; kira kontratının başlangıç tarihi, kira kontratının geçerlilik süresi, yıllık kira tutarı, aylık kira tutarı, kira tutarının ödeme şekli, kiralanan mülkün kullanım şekli, kiralanan mülkün durumu, kiralanan mülk ile birlikte verilen demirbaşlar açıkça belirtilmiş olması gerekiyor.

Bunlara ek olarak ev sahibi ve kiracının güncel ve geçerli imzaları da kira kontratında mutlaka yer alması gerekiyor.

hazır emlak sitesi